Nepal – buddyjski klasztor

Buddyjski klasztor Kadampa w Katmandu stolicy Nepalu. Żyją w nim, praktykują darmę, uczą się tybetańskiego oraz innych podstawowych przedmiotów chłopcy z nepalskich wiosek. Część z nich to sieroty po trzęsieniu ziemi w 2015 roku. Pozostali zostali oddani przez rodziców pod opiekę mnichów… z biedy.

Kadampa to klasztor prowadzony według tradycji czerwonych czapek.

To odłam buddyzmu tybetańskiego. Trafiłam tam niejako przez przypadek. Przygotowywałam materiał telewizyjny o działalności stowarzyszenia Agama, które prowadziło adopcję serca małych lamów. Wówczas usłyszałam, że kilka osób z Piły jedzie odwiedzić swoich podopiecznych. Agnieszka – prezeska stowarzyszenia rzuciła: – może pojedziesz z nami? Pomyślałam: – czemu nie i kupiłam bilet do Nepalu.

Wieźliśmy ze sobą paczki ze słodyczami, długopisy, kredy, balony, kolorowanki oraz pieniądze, które wpłacali członkowie stowarzyszenia.

– Przyjechaliście tu z Polski, daliście nam siebie oraz polskich przyjaciół z wielkimi sercami… dziękuję wam – wzruszył się na miejscu Tashi Nyima Lama – mnich, który nas tam zaprosił.

To był biedny klasztor. Jakakolwiek forma pomocy była nieoceniona. Mieszkaliśmy razem z nimi w klasztorze, płacąc za utrzymanie. Dzięki temu, przez ten czas dzieci do codziennego ryżu z warzywami dostawały też owoce, bo po prostu było więcej pieniędzy.

Dzięki pieniądzom ze stowarzyszenia udało się kupić dwie przemysłowe pralki. Trzecią kupiła grupa z Turcji, która akurat przebywała w klasztorze na warsztatach medytacyjnych. Bo do tej pory chłopcy prali swoje szaty na dziedzińcu, nierzadko w zimnej wodzie.

Za resztę pieniędzy kupiliśmy farby do odmalowania ich pokojów. Wyjeżdżając, zostawiliśmy im pościele i ręczniki, bo nawet tego nie mieli. No i serca. Do dziś mamy kontakt z niektórymi chłopcami, którzy pozostali w klasztorze. Wówczas było ich około 140 chłopców. Teraz znacznie więcej. Ale i pod względem materialnym klasztor lepiej funkcjonuje. Po naszej wizycie wiele się zmieniło. Co do dzieci najważniejsze mają już regularne lekcje, bo Kadampa uzyskała status szkoły powszechnej.