Egipt – kolebka cywilizacji

Egipt – kolebka cywilizacji. Jedna z najstarszych kultur na świecie. Państwo, którego 94% powierzchni zajmuje pustynia, a jego stolica – Kair to największe i najludniejsze miasto Afryki. Egipt zadziwiał od czasów faraonów po dziś dzień, oferując spotkanie z niezwykłą kulturą i serdecznymi ludźmi.

Piramidy i Sfinks

Dlaczego warto zobaczyć Egipt? Bo piramidy oraz Sfinks w Gizie niezmiennie fascynują nie tylko archeologów. Ich wielkość i majestat oraz klimat, szczególnie wewnątrz – tak można wejść do wnętrza piramidy Chefrena, robi wrażenie nawet na niedowiarkach. Giza nazywana jest, nie bez powodów, miejscem mocy i można tego doświadczyć.

Piękne świątynie, hieroglify, rzeźby i wspaniałe budowle stawiane przez faraonów wzdłuż Nilu – jednej z najdłuższych rzek świata, od Abu Simbel, przez Luksor do Kairu i Aleksandrii, nie pozostawią nikogo obojętnym na ich piękno i wielkość.

Rafy koralowe

Egipt to nie tylko bardzo odległa historia, to też piękne rafy koralowe. Bogactwo podwodnego świata i wysokie temperatury kuszą tych, którzy szukają odpoczynku na brzegu ciepłego i turkusowego… Morza Czerwonego.

Pustynia – świat ciszy i przestrzeni

Egipt to też pustynia, a właściwie przede wszystkim, a jej rozległość można już podziwiać z okien samolotu. Warto jednak zanurzyć się w te gorące piaski. Zdając się na gościnność Beduinów zamieszkujących te wymagające tereny, warto wejść w ten świat: ciszy, przestrzeni i majestatu oraz potęgi przyrody. Powulkaniczna Pustynia Czarna, wapienna z fantazyjnymi skałami Pustynia Biała, Góry Kryształowe z malutkimi oazami pośrodku piasku, gdzie biją ciepłe i lecznicze ponoć źródła, potrafią zregenerować każdy organizm.

Sami zaś Beduini z ich gościnnością, pracowitością i wspaniałą kuchnią zachwycą niejednego. Poza tym ich miłość do pustyni wyrażona w ogromnej dbałości o ekologię, kultywowanie swojej kultury i tożsamości od tysięcy lat mogą zrobić wrażenie na niejednym człowieku „zachodu”.

Na mnie zrobili 😉